20.8 C
Skopje
вторник, јуни 11, 2024

ОН: Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

Во извештај на специјалниот претставник на ОН за Белорусија се повикува оваа земја да ги истражи наводите за тортура и смрт на политички затвореници. Во извештајот објавен денеска се наведува дека досега во Белорусија загинале пет лица кои биле осудени по политички мотивирани обвиненија.

Во извештајот се наведува дека не е извршена обдукција на ниту еден од починатите и дека фактот што затворениците починале во затвор „ја покренува претпоставката за произволно лишување од живот од страна на државните органи“. Во него белоруските власти се повикуваат да започнат „брза, ефективна, непристрасна и транспарентна истрага за сите смртни случаи на политички затвореници во притвор“.

Застапниците на ОН за човекови права изјавија дека се особено загрижени за неколку белоруски опозициски политичари, адвокати и активисти кои моментално се во затвор, но чие место на престој не е познато повеќе од една година.

Извештајот на ОН ги критикува условите во белоруските затвори и наведува дека затворениците се подложени на „тортура и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување или казнување во притворските установи“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести