20.8 C
Skopje
вторник, јуни 11, 2024

Ова е причината зашто е забрането да се смееме на фотографиите за пасош и лични документи!

Кога се фотографираме за приватните албуми, обично се смешкаме за да изгледаме поубаво. Но дали знаете зошто е забрането смеење на фотографиите за пасош?

Имено, чипот на пасошот содржи биометриски податоци за вас кои се добиваат од фотографиите. Таа фотографија се скренира, се смета оддалеченоста меѓу очите, врвот на носот и брадата, за да се добие математичка „мапа“ или алгоритам на лицето.  

Се што може да го поремети или спречи сметањето на тие мерки – како носење очила или широка насмевка, ја намалува ефиканоста на алгоритмот.

Кога ќе поминете низ е-капијата на аеродромите, камерата го скенира лицето и прави свои пресметки на мерките на лицето. Тогаш компјутерот проверува дали мерките на вашето лице се поклопуваат со оние на фотографијата во пасошот. Во случај да не е така, тогаш сте во голем проблем.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести