20.8 C
Skopje
вторник, јуни 11, 2024

Гутереш: Прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш апелираше за прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан и изрази загриженост поради ризикот од ширење на конфликтот во регионот.

-Генералниот секретар уште еднаш ги повикува страните на итен прекин на огнот“, изјави портпаролот на генералниот секретар, Стефан Дижарик.

„Оваа размена на оган може да предизвика поширок конфликт со катастрофални последици за регионот“, предупреди тој.

„Сината линија“ на разграничување меѓу Израел и Либан беше воспоставена од ОН.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести