21.8 C
Skopje
понеделник, јуни 10, 2024

ОВИЕ НАВИКИ ЌЕ ВИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ – Шест причини зошто да станувате рано

Мозокот работи најдобро наутро, па затоа е препорачливо да го искористите тоа време првенствено за да го контролирате вашиот ум, а не толку вашите емоции.

Се вели дека кој рано рани, две среќи граби. Долготрајната навика на рано станување може да го промени вашиот живот, а еве шест причини кои ќе ве мотивираат да станете порано.

1. Ќе имате време да размислите за вашите желби и цели

Многу луѓе не ги достигнуваат своите цели само затоа што не се доволно фокусирани. Ако не го започнете денот размислувајќи на што треба да се фокусирате во следните неколку часа, веројатно нема да ги постигнете целите за тој ден.

2. Ќе имате време да си го испланирате денот

Ранобудниците имаат можност да го испланираат денот однапред, пред да започнат да прават што било. Колку побрзо е подготвен вашиот дневен план, толку подобро ќе го искористите вашето време, толку поефикасни и попродуктивни ќе бидете.

Планирањето еден ден однапред не е толку добра идеја бидејќи мозокот е уморен и сака само да се одмори. Тоа е како кога одите гладни да купувате намирници, на крајот да купувате повеќе отколку што ви треба; и како што е подобро најадени да купувате намирници, така е подобро да се одморите преку ноќ, а потоа да си го испланирате денот.

3. Совршено време е за вежбање

Кој рече дека треба да трчате во канцеларија веднаш штом ќе се разбудите? Многумина се жалат дека немаат време за семејство, одмор или теретана. Ако почнете да станувате во шест наутро, ќе имате неколку часа пред почетокот на вашиот работен ден и ќе можете да одите во теретана. Кога вежбате наутро, вашето тело е исполнето со ендорфин (хормон кој се ослободува кога телото вежба и кој создава чувство на среќа и еуфорија). Снабдувањето со ендорфин може да биде доволно за да се чувствувате полни со енергија и подготвени за целиот работен ден.

4. Ќе знаете што значи појадок

Цел живот сте слушале дека појадокот е најважниот оброк во денот, и така е. Ако се разбудите неколку часа пред почетокот на работниот ден, ќе имате време да појадувате правилно и без брзање.

Една студија покажа дека правилниот појадок има многу корисен ефект врз здравјето. Исто како што на вашиот автомобил му треба гориво за движење, така и на вашето тело му треба храна за правилно функционирање, особено наутро.

5. Многу успешни луѓе го прават тоа

Во интервју за Њујорк магазин, Џек Дорси, основачот на Твитер, рече дека денот го започнува во 5.30 часот. Дорси го користи утрото за активности како што се медитација и 10 км трчање. Ричард Бренсон, основач на групацијата Вирџин, е голем поддржувач на раното станување: во едно интервју што го даде за Бизнис инсајдер, тој спомена дека станува околу 5,45 часот за да вежба и да појадува пред да започне со работа.

6. Ќе бидете два чекори пред сите

Навиката да станувате рано, според бројни студии, може да ви помогне да го откриете вашиот креативен потенцијал. Покрај тоа, таа ја развива вашата самодоверба: ќе бидете подготвени да го започнете денот кога другите само што ги отвораат очите.

Ако научите да ги завршите најнепријатните деловни задачи пред осум наутро, тоа може да ви обезбеди високо ниво на енергија во текот на денот и ќе можете да уживате повеќе време во задоволување на завршената задача. Извршувањето тешки и досадни задачи наутро ќе ги намали стресот и вознемиреноста.

Покрај тоа, ако можете да научите да станувате два и пол часа порано отколку што вообичаено, ќе добиете можност да користите 150 минути на ден, или 17 и пол часа неделно, повеќе од 70 часа месечно и 840 часа годишно. Одлуката зависи од вас.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести