19.8 C
Skopje
сабота, јуни 8, 2024

ОВА Е ЕЛИКСИР ЗА МЛАДОСТ: Пет моќни состојки ви се потребни – се регенерира телото, ја враќа силата и спречува рак

Ако страдате од проблеми со стареење или какви било други болести, ние ви донесуваме лековити рецепти кои дури можат да ја вратат вашата младост и да го подобрат вашето здравје. Многу често не сме свесни колку некои феномени, како што се болка во мускулите и зглобовите, ги најавуваат првите знаци на стареење. Стареењето е тесно поврзано со процесите на оксидација.

Станува збор за непотрошување на кислород што го внесуваме во организмот преку храна или дишење, така што оној што останува во форма на слободни радикали како непарен електрон краде електрони од нашите клетки со цел да испари! Познато е дека организмот троши значително повеќе кислород за секој воспалителен процес, ментално и физичко оптоварување, а последицата е создавање на слободни радикали. На хиперпродукција на слободни радикали влијаат и други фактори, како што се стрес, пушење, алкохол, потрошувачка на пржена храна, загадување на животната средина, изложеност на Х-зраци или радиоактивно зрачење

Ако страдате од проблеми со стареење или какви било други болести, ние ви донесуваме исклучително лековити рецепти кои дури можат да ја вратат вашата младост и да го подобрат вашето здравје. Овој еликсир содржи 5 моќни и докажани состојки кои можат да работат заедно за да спречат, излечат и забават многу болести.

Рецепт

Мелење и мешање:

– 4 килограми целер
– 400 грама мед
– 400 грама лук
– 8 лимони со кора
– 400 грама рен

.

Ставете газа во стаклена тегла и чувајте ја оваа смеса во неа 12 часа на топло место, на температура од околу 30 степени, а потоа 3 дена на ладно место.

После тие 3 дена, исцедете го сокот од смесата преку газа, истурете го во стаклени шишиња и чувајте го во фрижидер.

Пијте го овој сок 3 пати на ден, една лажица 15 минути пред оброците.

Целерот е богат со силициум диоксид, што е многу важно за убава кожа. Силициум диоксидот ја зајакнува структурата на кожата и ги прави ноктите и косата посилни. Покрај силициум диоксид, има и 15% од дневната препорачана количина на витамин Ц, кој се бори против слободните радикали кои се мешаат во метаболичките процеси и го забрзуваат стареењето. Калиумот и натриумот во целерот ги контролираат нивоата на вода во организмот и помагаат да се исфрли неговиот вишок, а со тоа помагаат против целулит и вреќи под очите. Соединението кумарин ги штити клетките и спречува мутации во нив, што може да доведе до тумори.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести