15.8 C
Skopje
среда, јуни 5, 2024

Имате кошмари често? Постојат 3 лесни начини да се спречат ваквите соништа

Ново истражување покажува дека ноќните кошмари стануваат почести во подоцнежниот живот.

Истражувачите од Кореја забележале тренд на фреквенцијата на кошмари кај постарите лица.

Во студијата учествувале 2.940 лица со просечна возраст од 63 години, кои морале да пополнат прашалници за квалитетот на сонот, стресот, депресијата и ноќните кошмари.

Само 2,7 проценти од луѓето постари од 50 години откриле дека доживуваат кошмари, а меѓу оние над 70 години, таа бројка достигнала дури 6,3 проценти. Оние кои сонуваат лоши соништа имаат и повеќе проблеми со спиењето, депресијата и стресот.

Дополнителни истражувања покажуваат дека несоницата станува сè позастапена со возраста, нагласувајќи ја важноста на квалитетна рутина за спиење.

Можеби изгледа невозможно, но можете многу да си помогнете и да спречите, или барем да ги намалите лошите соништа што ве прават вознемирени и ве успиваат мирно.

1. Магнезиум како додаток во исхраната

Со цел вашиот сон да биде што е можно подлабок и квалитетен, обидете се да внесете потрошувачка на магнезиум во вашата рутина. Едно истражување покажа дека магнезиумот им помага на пациентите да ја намалат несоницата, да заспијат побрзо и да спијат подлабоко. Дополнителни истражувања исто така покажаа дека овој минерал може да биде корисен за ослободување од стресот.

2. Температура на просторијата

Истражувањата покажуваат дека повисоките температури во вашата спална соба можат да доведат до грди и интензивни соништа. Психијатарот и експерт за спиење д-р Елен Вора вели дека најдобро е да спиете во просторија која има температура од околу 18 степени Целзиусови.

3. Избегнувајте јадење пред спиење

Ако имате навика да јадете доцна навечер, треба да знаете дека овој оброк може да влијае на вашиот сон и тоа многу негативно. Покрај кошмарите, јадењето храна пред спиење може да доведе до зголемување на телесната тежина, дигестивни проблеми и многу други здравствени проблеми.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести