18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

ШУМА НА САМОУБСИТВА, мит или вистина

Во подножјето на планината Фуџи се наоѓа густа, зелена шума, огромна земја која може да се пофали со илјадници дрвја во која се чини како во атмосферата постојано да избива застрашувачка порака.

Одозгора, огромната површина зеленило изгледа како живописно море, давајќи ѝ на шумата Аокигахара друго име – „Јукаи“, што буквално значи „Море од дрвја“ на јапонски.

Шума Аокигахара

Основата е нерамна и проникната со мали пештери, мов покриен со корења кои растат на врвот на исушената лава што некогаш течела таму. Земјата има висока содржина на железо што се меша со GPS и сигналите на мобилните телефони.

На пример, ова е место каде што можете многу лесно да се изгубите. Оние кои наишле на оваа несреќа, во повеќето случаи, не се вратиле живи. Затоа, на посетителите топло им се препорачува да останат на патеките.

Зошто е озлогласена како „Шума на самоубиства?

Многу луѓе доаѓаат во шумата Аокигахара за да ја почувствуваат нејзината зелена убавина и да ги бараат мистериите што ги крие шумата во неа. Но, има луѓе кои влегуваат во шумата со намера да се изгубат во нејзиниот скут и никогаш не излегуваат. Натписите на влезовите во шумата ги потсетуваат посетителите дека нивниот живот е скапоцен, да мислат на своите семејства. На дното на знаците има телефонски број доколку се изгубите. Така оваа шума неславно го заслужила името „Шума на самоубиства“.

Знак на влезот во шумата Аокигахара

Волонтерите кои ја чистат шумата наоѓаат десетици трупови секоја година, но многумина засекогаш се губат во многу густи шуми. Најчестите средства за самоубиство се бесење, предозирање со дрога и прободување. Откако во 2004 година беа пријавени голем број самоубиства (вкупно 108), јапонските власти престанаа да објавуваат смртни случаи од страв да не ја глорифицираат оваа практика.

Чевли што им припаѓале на оние што отишле таму

Префектурата Јаманаши, во која првично се наоѓа шумата Аокигахара, почна да ангажира луѓе во 2009 година да патролираат низ шумата и да им пријдат на секој што можеби не изгледа како просечен турист на прошетка.

Стапката на самоубиства во Јапонија е највисока меѓу развиените земји. Во 2015 година, стапката на самоубиства беше на врвот на својата графичка линија. Но, откако беа воведени превентивните мерки, бројките сега се малку намалени, сепак, земјата сè уште е сведок на многу самоубиствени смртни случаи.

Историјата вели дека Јапонците избираат одредени места за да го извршат ова злодело, што го прави бизарен тренд меѓу другите. А „Шумата Аокигахара“ е значително една од нив што се стекна со репутација на популарно место за самоубиства.

Со помош на водич, ако некогаш се впуштите во шумските области каде што најчесто се случуваат самоубиства, можете да видите низ следните редови пластична лента врзана за дрвја од спасувачите за да означат каде нашле нешто или како бегство, патека за луѓе кои не се решиле целосно да го положат својот живот.

Секој необичен феномен има своја приказна во форма на локални приказни и готски легенди. Тука е и Аокигахара. Легендата вели дека шумата Аокигахара била место каде луѓето некогаш практикувале бизарен, но тажен дел од нивната култура наречен „Убасуте“ – каде што луѓето носеле постари или болни роднини во оддалечена област и ги оставале да умрат од дехидрација и глад.

Од друга страна, Аокигахара се смета за демон во јапонската митологија. Според јапонското верување, ако некој умре во длабоко чувство на омраза, лутина, тага или желба за одмазда, неговата душа не може да го напушти овој свет и продолжува да талка, појавувајќи им се на луѓето погодени од магијата или на оние кои несвесно им го преминуваат патот. Овие души се нарекуваат „иуреи“ во јапонската култура. Се вели дека „Иуреи“ не сакаат ништо посебно, тие само сакаат да почиваат во мир со отстранување на нивната клетва.

И не само тоа, туку се верува и дека навечер некои зли духови ги привлекуваат луѓето во нивниот свет имитувајќи го женскиот глас и грабајќи ги екстремитетите на оние кои истражуваат.

Многу јапонски свештеници тврдат дека старите дрвја во шумата Аокигахара се натопени со злонамерна енергија акумулирана во нив со векови што ги мами луѓето до смрт.

Според познатиот полски фотограф Томаш Лазар, кој бил фасциниран од шумата Аокигахара уште од неговите средношколски денови, „шумата станала начин да се истражат ефектите од депресијата во земја како Јапонија, која не ја дели отвореноста на дебатата за менталното здравје или самоубиствена стигма.

На крајот, иако шумата Аокигахара трпи неподнослива болка од безброј смртни случаи и беда, шумата е навистина непогрешлива убавина за посета во Јапонија. Во една реченица, целата долина е едноставно прекрасна!

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести