18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Женски навики кои мажите никогаш нема да ги разберат

„Мажите се од Марс – жените се од Венера“, па не е ни чудо што не се разбираме во многу ситуации. Особено кога станува збор за женските навики.

Мажите го освоија универзумот, но сè уште не можат да ја сфатат структурата на женскиот универзум. Затоа, нашите секојдневни навики сè уште се сметаат за неразбирливи и апсурдни. Да се ​​потсетиме што најчесто предизвикува конфузија кај припадниците на посилниот пол.

Кои се женските навики кои ги збунуваат мажите

Патувате само со голем куфер

Одите само на продолжен викенд, а најголемиот куфер едвај го затворивте бидејќи е полн со гардероба, чевли и козметика. Мажите никогаш нема да го разберат тоа. А жените, пак, сакаат да бидат секогаш подготвени, никогаш не се знае кога нешто ќе им треба. Што е сигурно – сигурно е.

Запомнете ги дури и „најбезначајните“ датуми

Прв бакнеж, прв состанок, прв секс, дваесет и петти бакнеж од првиот состанок, триесет и петти секс по петнаесеттиот бакнеж… Ви звучи познато? Ние жените, што и да се каже, имаме сентиментална природа – се сеќаваме на ситни настани од една едноставна причина – ги чуваме во нашата меморија сите мали нешта поврзани со мажот што го сакаме.
Претставниците на посилниот пол можат да бидат сигурни дека ако го заборавивме првиот пат кога тој ја помина ноќта со нас, тоа значи дека романсата забрзано се приближува кон крајот. Мажите, за разлика од нас, размислуваат глобално, а датумот цврсто фиксиран во неговата глава мора да одговара на вагата – па, на пример, роденденот на вашето дете…

Носите неудобни чевли

Убавината бара жртва – ова е сосема јасно и прифатливо за многу жени, но не и за мажи. Жените отсекогаш се „мачеле“ заради убавината. Само сетете се на ужасно неудобните корсети кои ги натераа дами да се занесат, но не се откажаа од нив. Мажите никогаш нема да ја разберат нашата потреба да одиме во ужасно неудобни чевли и вртоглаво високи потпетици. Им се допаѓа кога жената изгледа секси, но за нив е неверојатно некој да се замара поради тоа.

Купувате чанти и чевли на големо

Да, најчесто го купуваме дваесет и петтиот пар чевли не затоа што во спротивно ќе треба да одиме боси, туку затоа што ни се допаѓаат „овие мали сини, црвени, лакирани, велур (и многу, многу други опции), чевли . И ако не ги купите сега, животот нема да има смисла. И на новите чевли им треба нова чанта (логично), бидејќи старата (макар и купена пред една недела) апсолутно не им одговара!

Секогаш, секогаш ќе ни недостасува чанта – голема или мала, средна, со појас или со синџир, риги или обична, ткаенина или кожа. Мажите не можат да сфатат дека универзална чанта не постои, без разлика колку се трудат.

Собирате еден тон козметика

Па дури и да сме млади и убави, нашата тоалета едноставно пука од секакви креми, серуми, маски и други „неопходни“ работи. Во исто време, мажот има шампон, гел пред бричење и гел за после бричење. Особено „напредните“ имаат гел за стилизирање на косата, но тоа е исклучок отколку правило. Накратко, максимум четири производи наспроти нашите педесет и пет.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести