28.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Во Европа уапсени 51 лице во борбата против трудова експлоатација

Во заедничка акција спроведена од 31 земја ширум Европа, уапсени се 51 лице во рамките на борбата против трудовата експлоатација и трговијата со луѓе, особено експлоатацијата на граѓани од земји кои не се членки на ЕУ и бегалци, соопшти денеска Европол.

Во соопштението се наведува дека од 20 до 27 април, органите на редот, граничарите и даночните власти ширум Европа идентификувале 334 потенцијални жртви на трудова експлоатација и 160 сторители во 31 земја.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести