18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

САД ги поздравија плановите за кризна комуникациска работна група со Кина

САД ги поздравија плановите за свикување работна група за комуникација при криза со Кина до крајот на годината, соопшти денеска Пентагон по ретката средба меѓу шефовите на одбраната на двете земји.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин „ја потврди најавата на претседателот Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг во ноември 2023 година дека двете страни ќе ги продолжат телефонските разговори меѓу командантите во наредните месеци. Секретарот ги поздрави плановите за свикување работна група за комуникации при кризи до крајот на годината“, се вели во соопштението на Пентагон.

Кинескиот министер за одбрана Донг Јун се сретна со неговиот американски колега Лојд Остин за време на состанокот Шангри-Ла дијалог во Сингапур.

Двајцата министри се среќаваат за првпат од 2022 година. Се очекува тие да разговараат за спорни прашања како што се Тајван и Јужното Кинеско Море, како и други теми, соопштија кинеските државни медиуми.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести