18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Битките во Рафа се интензивираат

Жителите на Рафа известија за интензивно артилериско гранатирање и пукање во далечниот јужен град на Газа, откако Израел соопшти дека зазел стратешки коридор на границата на палестинската територија со Египет, пренесува „Ал Џезира“.

Израелската војска го започна својот упад во Рафа на почетокот на мај и покрај меѓународните приговори за судбината на палестинските цивили кои се засолнуваат таму.

Штрајкот за време на викендот, во кој започна пожар и уби десетици во камп за раселување, предизвика бран нова осуда, вклучително и кампања на социјалните мрежи со слоганот „Сите погледи кон Рафах“ што го споделија десетици милиони корисници.

Израел во средата соопшти дека неговите сили го презеле 14-километарскиот коридор Филаделфи на границата Газа-Египет, за кој се сомнева дека се користел за шверц на оружје.

Воениот портпарол контраадмирал Даниел Хагари објави дека Израел ја презел „оперативната контрола“ на тесната граница, каде што рече дека војниците „откриле околу 20 тунели“.

Египет, долгогодишен посредник во конфликтот кој станува сè погласен во критиките за израелската операција, ги отфрли тврдењата за шверцување тунели што минуваат под тампон зоната.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести