18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Светските цени на златото повторно пораснаа на ново рекордно ниво

Светските цени на златото повторно пораснаа на ново рекордно ниво бидејќи денеска на берзата во Њујорк, Comex, достигнаа цена од 2.449,89 долари за унца.

Како што пренесува „Ројтерс“, растот на цените на златото бил поттикнат од очекувањата дека американската централна банка ФЕД набргу ќе ги намали каматните стапки поради минатонеделните податоци за забавување на стапката на инфлација во Соединетите Американски Држави.

ФЕД официјално не објави јасен став за каматните стапки, но инвеститорите веќе се обложуваат на нивно намалување.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести