20.8 C
Skopje
среда, јуни 5, 2024

Овие хороскопски знаци никогаш не би ја признале вината

Бик
Дали Биковите понекогаш грешат? Да, како секој од нас. Но, дали Биковите ја признаваат својата вина е сосема друга работа. Не за џабе овој знак е прикажан во форма на бик со импресивни рогови – со кои ќе го прободе секој што се сомнева во неговата исправност. Биковите се убедени дека се најразумните и најлогичните претставници на Зодијакот, кои гледаат низ другите.

Дури и да им претставите неспорни факти дека грешат, Бикот ќе ја брани нивната гледна точка до последниот атом на силата. Зошто се случува ова? Факт е дека овој хороскопски знак има тенденција да стане авторитет за другите луѓе во текот на својот живот. Тој сака да биде влијателна личност чие мислење е закон. Затоа, Бикот го доживува секој обид да се расправате со него како лична навреда и оштетување на неговиот углед.

Затоа, ние дури и не препорачуваме да ја браните вашата исправност во комуникацијата со тврдоглавиот Бик. Најдобрата опција е да кимнете со главата, но држете се до вашето мислење. Во спротивно, ризикувате да го вознемирите знакот и да ја изгубите неговата доверба.

Лав
Лавовите се импулсивни личности кои можат ненамерно сурово да навредат дури и блиски луѓе. Но, тој никогаш нема да се извини. Поентата е дека извинувањето бара неколку квалитети – способност да размислувате за себе за да ја препознаете вашата вина и понизност да допрете до личноста што сте ја навредиле и искрено да се покаете. Ниту првото, ниту второто не може да им се припише на Лавовите. Не се навикнати да губат време размислувајќи за туѓите чувства, бидејќи им се важни само нивните.

А сепак, Лавовите лесно претвораат сè во шега и го вклучуваат типичниот механизам на насилник, велејќи „Не те повредив, тоа беше само твоја имагинација“. Овде е многу тешко да се одржи одбрана и единственото нешто што може да се направи е едноставно да се прифати фактот дека Лавот не ја признава вината и да продолжи да живее како ништо да не се случило. Ако се обидете да му докажете на Лавот дека не е во право, можете да предизвикате прилично агресивно однесување.

Скорпија
За разлика од другите знаци на списокот, Скорпиите добро ја знаат својата вина – но никогаш нема да ја дознаете. Наместо банално „извини“, Скорпијата ќе претпочита да си игра на вашите чувства заради сопствените интереси. Тој е далеку од површен знак, кој добро ја познава психологијата и ги разбира тајните емоции на другите луѓе. Затоа, ќе се обиде да сврти сè за да бидете виновни дури и во ситуација кога очигледно треба да се извини.

Ако не подлегнете на оваа манипулација, Скорпијата нема да се откаже и ќе го брани своето право до последно (или дури и ќе биде навредена). И тука имате две опции: можете понизно да му се извините на знакот или демонстративно да одбиете да ги играте овие игри. Во вториот случај, постои шанса Скорпијата да ја прекине оваа врска, бидејќи не може да си дозволи да загуби. Но, постои и шанса да ве почитува и да престане да глуми манипулатор.

Овен
Главниот квалитет на Овенот, кој им помага да постигнат дури и високи цели, е способноста да застанат на својот терен. Но, во личните односи оваа особина глуми сурова шега со овој хороскопски знак. Поточно, не со самиот знак, туку со неговите пријатели, партнери и деца кои се принудени да ја издржат упорноста на знакот.

Сè мора да биде како што рекол Овенот – инаку знакот ќе почне да го крева гласот, па дури и може да прибегне кон навреди. И покрај тоа што Овенот има чувство за праведност и сожалување кон саканите, тој нема да може да ја признае вината, бидејќи искрено ќе помисли дека вие самите го натеравте да ги изгуби нервите.

Јарец
Јарците навистина се чувствуваат виновни пред најблиските. И да е нивна волја, со искрено покајание би се фрлиле пред вашите нозе. Но, чувството на гордост е толку големо што дури и во ноќна мора не може да замисли дека ќе мора да бара прошка. Затоа, знакот долго време ќе ги држи чувствата внатре, ќе држи дистанца од вас и нема да каже ниту збор, па никогаш нема да погодите каква бура беснее во него.

Ако Јарецот навистина одлучи да се извини, тоа ќе го направи индиректно. Најверојатно, знакот ќе претстави некаков подарок, ќе готви вечера и ќе го исчисти станот додека не блесне. Во глобала ќе ги заобиколи сите кружни текови, само да не го исцеди тоа „прости ми“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести