13.8 C
Skopje
понеделник, мај 13, 2024

43 отсто од Полјаци сметаат дека руската агресија врз НАТО е прилично веројатна

Како што јави агенцијата ПАП, 43 отсто од испитаниците сметаат дека руската агресија врз НАТО е „прилично веројатна“, а 14 отсто „недвосмислено веројатна“.

Од друга страна, 32 отсто од Полјаците сметаат дека ова сценарио е малку веројатно, а 11 отсто немаат мислење за ова прашање.

Според 39 отсто од испитаниците, акциите на НАТО во однос на војната во Украина се „премногу претпазливи“, а 37 отсто сметаат дека се „соодветни“.

Во меѓувреме, 14 отсто од анкетираните ги оцениле акциите на НАТО како „премногу далекусежни“, а 10 отсто биле неодлучни по ова прашање.

Исто така, 49 отсто од испитаниците сметаат дека Украина добро ја користи воената помош добиена од други земји.

Според истражувањето, 83 отсто од Полјаците сметаат дека руската војна во Украина ја загрозува безбедноста на Полска, што е за девет отсто повеќе отколку во ноември минатата година.

Околу 61 отсто од испитаниците сметаат дека Полска треба да продолжи да прима бегалци од Украина.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести