22.8 C
Skopje
понеделник, мај 27, 2024

Холандската влада ќе и даде дополнителни 400 милиони евра финансиска помош за Украина

Владата планира следната година да додели најмалку 1,5 милијарди евра помош за Украина, пренесува холандската агенција АНП.

Овие средства се дел од обидот холандските одбранбени алокации да достигнат два отсто од вкупниот БДП, што е ниво поставено како минимум меѓу членките на НАТО, пишува агенцијата.

Холандската влада претходно најави дека очекува да го постигне ова ниво од два отсто уште годинава, но економскиот раст, недостигот од работници и проблемите со синџирите на снабдување ја отежнаа таа задача.

По правило, холандските распределби за одбрана отсекогаш биле под целите на НАТО и дополнително биле скратени во деценијата пред руската инвазија на Украина, во текот на годините на мерките за штедење.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести