26.8 C
Skopje
понеделник, мај 27, 2024

САД: Бајден ќе отпише студентски долгови од 7,4 милијарди долари

Владата на американскиот претседател Џо Бајден ќе отпише долг од 7,4 милијарди долари за 277.000 студенти, соопшти денеска Белата куќа.

На почетокот на овој месец, Бајден најави мерки за олеснување на студентскиот долг од кои ќе имаат корист најмалку 23 милиони Американци. Ова е клучно прашање за младите гласачи, чија поддршка му е потребна на демократскиот претседател пред изборите во ноември.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести