16.8 C
Skopje
петок, мај 10, 2024

Рекордно затоплување на површината на морето

Бурџис рече дека податоците за морињата и океаните „не се помалку шокантни“, бидејќи новиот глобален рекорд на температурата на површината на океаните поставен во февруари беше повторно надминат во март.

Океаните покриваат 70 отсто од планетата и ја одржуваат површината на Земјата погодна за живеење, апсорбирајќи 90 отсто од вишокот топлина произведена од загадувањето со јаглерод диоксид што произлегува од човековата активност од почетокот на индустриската ера.

Научниците минатиот месец предупредија дека поради затоплувањето на океаните на јужната хемисфера ќе дојде до масовно белење на коралите и дека тоа може да биде најопасно во историјата на планетата.

Примарната причина за екстремната топлина се емисиите на стакленички гасови предизвикани од човекот, според билтенот Коперник.

Други фактори кои влијаат на зголемувањето на температурата се Ел Нињо, природен метеоролошки феномен поврзан со затоплувањето на површинските води на источниот екваторијален Тихи Океан, кое се случува циклично во период од три или осум години.

Ел Нињо го достигна својот врв во декември и јануари и сега слабее, што може да помогне да се прекине жешката серија кон крајот на годината.

Потоплите океани значат повеќе влага во атмосферата. Научниците велат дека воздухот генерално може да задржи околу седум проценти повеќе водена пареа за секој Целзиусов степен на пораст на температурата.

Ова резултира со сè понепредвидливи временски услови, како што се жестоки ветрови и обилни дождови.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести