22.8 C
Skopje
понеделник, мај 27, 2024

ММФ: Нè очекува бавен глобален раст

Светската економија во иднина ќе се соочува со анемичен раст. Глобалниот раст на БДП до 2029 година ќе се задржи на неколку децимали над три отсто што е за околу еден отсто помалку од 20-годишниот просек пред пандемијата, предупреди Меѓународниот монетарен фонд.

Во текот на пролетниот состанок на финансиските институции во САД, директорката на ММФ, Кристалина Георгиева истакнала дека мора повеќе да се направи на полето на продуктивноста.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести