16.8 C
Skopje
петок, мај 10, 2024

Кличко: Ова не е војна, ова е тероризам

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко итно побара дополнителни испораки на оружје од сојузниците на Украина за да се спречат засилените руски напади врз земјата.

– Ова е војна на ресурси и затоа ни е потребна поддршка од нашите партнери, рече Кличко синоќа за германската јавна телевизија ЗДФ. На Украина итно и требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана, истакна тој.

– Немаме доволно. Секојдневно има напади и Русите ја уништуваат инфраструктурата. Ова не е војна, ова е тероризам, нагласи Кличко.

– Рускиот претседател Владимир Путин почна да ја пали земјата за луѓето повеќе да не можат да живеат таму бидејќи животот е невозможен без струја и вода, рече Кличко.

Украина, нагласи Кличко, исто така се бори и за своите сојузници.

– Ние го браниме секој од вас, рече градоначалникот на украинскиот главен град. Само во Киев, каде што се распоредени повеќе системи за противвоздушна одбрана отколку каде било во земјата, повеќе од 800 згради се уништени, а повеќе од 200 цивили се убиени, рече тој.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно исто така побара дополнително оружје од западните земји за да ги одврати руските воздушни напади.

Во изминатите неколку дена во руски ракетни напади беа уништени неколку термоцентрали и бројни објекти и далноводи во Украина.

Источноукраинскиот регион Харков во близина на руската граница во моментов особено е цел на интензивно руско бомбардирање.

Кличко рече дека во моментов не гледа никакви шанси за преговори меѓу Украина и Русија. Тој рече дека Русија се обидува да ја натера неговата земја да дојде на маса и да направи компромиси.

Дипломатски решенија во моментов не се можни, рече Кличко. Во моментов единствената опција е да се остане на првата линија и да се остане политички силен, смета градоначалникот на Киев.

– Сè што во моментов им преостанува на Украинците е да ја одбранат својата земја, пред да се случат разговори. Не гледаме никакви компромиси, рече Кличко.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести