22.8 C
Skopje
среда, мај 22, 2024

Дачиќ: Владата мора да се формира пред одржување на изборите за град Белград

Шефот на српската дипломатија и лидер на СПС, Ивица Дачиќ, изјави дека новата Влада на Србија мора да се формира пред одржување на изборите во Белград (2 јуни), бидејќи рокот за формирање на Владата е почетокот на мај, односно 90 дена од денот на конституирањето на Народното собрание, јави дописникот на МИА од Белград.

Ивица Дачиќ изјави дека за Србија некои прашања во моментов се приоритет како членството на Косово во Советот на Европа, но и покрај тоа постојат рокови за избор на нова влада.

-Тој рок мора да се испочитува, ако не се испочитува, тогаш ќе одиме на нови парламентарни избори, а знаете дека јас не сум поддржувач на тоа, додаде Дачиќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести