9.8 C
Skopje
среда, април 3, 2024

Кличко: Русите би можеле повторно да го нападнат Киев

– Киев беше и останува цел на (рускиот претседател Владимир) Путин, бидејќи главниот град е срцето на земјата. Но, сега сме многу подобро подготвени за тоа отколку пред две години. Ако Путин ја донесе таа одлука, тоа ќе биде крвава одлука, изјави Кличко за германски „Билд“.

Кличко интервјуто го даде пред уништената станбена зграда која пред неколку дена беше погодена од руски проектил. Притоа, тој го повика Западот да ја зајакне својата поддршка за Украина: „Итно ни треба повеќе противвоздушна одбрана, повеќе противвоздушни ракети“, потенцираше градоначалникот на Киев..

Тој одговори и на коментарите на некои западни политичари за преговорите или т.н „замрзнување на војната“, велејќи: „Тоа е погрешен став. Наместо тоа ни треба поголема поддршка. Нема да ѝ дадеме на Русија никаква територија. Нема компромис за тоа“, додаде Кличко.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести