16.8 C
Skopje
вторник, април 2, 2024

ФБИ: Еве зошто никогаш не треба да го полните мобилниот телефон на аеродром

ФБИ повикува да се избегнуваат USB приклучоците на аеродромите за полнење на мобилни телефони и електронски уреди. Има скриени опасности зад навидум удобните станици за полнење.

Јавните USB порти нудат примамливо решение кога батеријата ви е празна и имате долго патување пред вас, но удобноста доаѓа со значителен безбедносен ризик, предупредува Mirror.

Овие додатоци може да се модифицираат за да се инсталира малициозен софтвер на вашиот уред. Овој малициозен софтвер може да демне неоткриен додека тивко краде чувствителни податоци како лозинки и банкарски податоци.

Juice jacking е хакерска техника каде сајбер-криминалците ги менуваат станиците за полнење за да инсталираат малициозен софтвер.

Злонамерниот софтвер го мами вашиот телефон да мисли дека е поврзан со доверлив уред, дозволувајќи им на крадците да пристапат до вашите лични информации, како лозинки, информации за кредитни картички и вашата активност на прелистување.

Откако ќе се зарази, вашиот телефон станува ранлив не само на аеродромот, туку и каде и да го однесете.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести