16.8 C
Skopje
вторник, април 2, 2024

САД го осуди рускиот напад врз енергетската инфраструктура на Украина

– Русија ноќеска нанесе еден од најкрупните воздушни напади од почетокот на војната врз енергетскиот систем на Украина и во овие уште ладни денови од раната есен лиши голем дел од населението од греење, вода и струја, се вели во изјавата на Адриен Вотсон, портпаролка на Националниот совет за безбедност.

– Ова бомбардирање е дел од серијата руски напади врз критично важната инфраструктура на Украина и е ужасно потсетување за обидите на Владимир Путин да го скрши украинскиот народ и да го турне во мрак.

– За да се помогне на Украина да се заштити од овие постојани напади, Претставничкиот дом треба да го усвои двопартискиот дополнителен нацрт закон за национална безбедност, за да можеме да испорачаме на Украина повеќе средства за противвоздушна одбрана. Украина има потреба од итна помош и не можеме да си дозволиме понатамошно одолговлекување, се вели во изјавата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести