16.8 C
Skopje
вторник, април 2, 2024

Израелската армија го негира нападот врз возило на ОН

Спротивно на извештаите, израелската армија утринава не нападна возило на УНИФИЛ во областа Рамиш, соопшти армијата на Х.

Некои светски агенции, повикувајќи се на два безбедносни извори, претходно јавија дека возило на привремените сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ) било погодено во напад во градот Рмеиш на јужната граница.

УНИФИЛ во меѓувреме потврди дека во експлозија се повредени тројца набљудувачи на ОН и еден преведувач. Мировната мисија на ОН соопшти дека „го истражува потеклото на експлозијата“ во која биле повредени четворица припадници на нејзин персонал во патролна мисија во јужен Либан.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести