14.8 C
Skopje
четврток, мај 23, 2024

1 од 10 луѓе во Германија погодени од онлајн кражба на идентитет

Повеќе од еден од 10 возрасни лица во Германија, или 11 проценти, биле жртва на кражба на идентитет преку Интернет, се вели во истражувањето спроведено од институтот за истражување на мислење „YouGov“ во име на националната иницијатива за спречување на криминалот предводена од полицијата, Sicher Handeln (ИСХ).

Според ИСХ, криминалците користат податоци како име, датум на раѓање, адреса или кредитна картичка или броеви на сметки на нивните жртви за да креираат кориснички сметки со онлајн услуги и да купуваат или да склучуваат договори на туѓ трошок.

-Жртвите обично го сфаќаат ова само кога е предоцна и кога трансферите се објавени на сметката или пристигнале фактурите, се вели во студијата.

Многу кибер-криминалци во моментов го искористуваат тесниот германски пазар на станови. На пример, луѓето кои бараат стан се измамени со лажен оглас да ја завршат процедурата за поштенска идентификација за апликација за наводно гледање стан. Засегнатите често не сфаќаат дека едноставно им помагаат на измамниците да отворат банкарска сметка на нивно име што треба да се користи за криминални цели, како што е перење пари, пишува ДПА.

Особено помладата генерација е невнимателна: во истражувањето, секој трет 18-24-годишник рече дека користи иста лозинка за неколку кориснички сметки на Интернет; Во просек, само еден од пет го прави тоа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести