26.8 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024

Кој треба да ја плати СМЕТКАТА НА ПРВИОТ СОСТАНОК?

Порано беше едноставно – се претпоставуваше дека мажот ќе го плати пијалокот или вечерата на состанокот. Еманципацијата промени сè, па многу парови со трепет го дочекуваат крајот на состанокот, прашувајќи се кој треба да ја плати сметката. Ова е особено изразено кај нас, каде што повеќето луѓе сè уште со презир гледаат на западната навика да ја делат сметката на половина.

Ако е прв состанок, ситуацијата е јасна – тој што го иницира плаќа. Дури и ако жената ја иницирала средбата, извадете го паричникот и покажете подготвеност да ја регулирате сметката. И на следните неколку состаноци се очекува машкото да плати. Од учтивост, девојките ќе ја стават раката во чанта и ќе се преправаат дека бараат паричник, но не дозволувајте тоа да ве измами. Дури и не расправајте, ќе оставите најдобар впечаток ако ја платите сметката додека е во тоалет. Ако не сте во најдобра финансиска позиција, првично изберете места што нема да бидат голем удар за вашиот буџет.

Како што се развива врската, правилото е двете страни да учествуваат во плаќањето. Ако девојката никогаш не понуди да ја плати сметката, запрашајте се зошто е со вас.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести