22.8 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024

Какаото ја продолжи својата рекордна серија

Какаото ја продолжи својата рекордна серија – надминувајќи 9.000 долари (8.307 евра) за тон за прв пат во историјата – додека кризата со снабдување го тресе пазарот.

Фјучерсите се зголемени за околу 50 проценти само овој месец и веќе се двојно зголемени оваа година. Лошата жетва поради лошите временски услови и болестите на земјоделските култури кај западноафриканските лозари, каде што се одгледува најголемиот дел од какаото во светот, и малите знаци за олеснување на производството на други места, ја оставија индустријата во ќор-сокак.

Порастот ги доведе цените до 10.000 долари (9.230 евра) – ниво што се чинеше незамисливо пред само неколку месеци – што го прави какаото уште поскапо од индустрискиот метален бакар.

Растот на цената на какаото ќе влијае на повисоките трошоци за производство на чоколадо во текот на целата година. Велигденските јајца веќе поскапуваат поради минатогодишниот скок на цените, а некои производители ја намалуваат големината на чоколадото или промовираат варијанти со други состојки за да го ублажат ударот.

Фјучерсите се зголемија за дури 5,2 отсто до 9.400 долари (8.676 евра) во Њујорк. Какаото поскапе и во Лондон.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести