12.8 C
Skopje
петок, мај 10, 2024

Италија го зголеми безбедносното ниво

Италија денеска го зголеми безбедносното ниво на највисок степен. Одлуката е донесена на денешниот Совет за национална безбедност, по нападот во Москва, за кој одговорност презеде Исламска држава.

Зголемената безбедност се воведува и пред обележување на Велигден овој викенд.

– Ќе се засилат и надзорот и проверките, при што најголемо внимание ќе биде насочено кон местата каде што се собираат или поминуваат најголем број луѓе, што ги прави ранливи цели, се посочува во соопштението на италијанското Министерство за внатрешни работи.

Претходно и Франција го зголеми безбедносното ниво. Францускиот премиер Габриел Атал изјави дека фактот што ИД презела одговорност за минатонеделниот напад во Москва, при што загинаа 133 лица, а повеќе од 100 се повредени, ја оптоварува неговата држава.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести