16.8 C
Skopje
четврток, мај 23, 2024

Бил Гејтс наскоро ќе започне со изградба на нуклеарни централи

Компанијата „Тера Пауер“, кооснована од американскиот бизнисмен и филантроп Бил Гејтс (68), наскоро ќе започне со изградба на нуклеарни централи од новата генерација во САД.

Извршниот директор на компанијата Крис Левеск вели дека неговата компанија ќе започне со изградба на локација во близина на сегашната електрана на јаглен во Кемерер, Вајоминг, САД, во јуни. Изградбата ќе започне и доколку дотогаш не ги добијат сите дозволи од надлежните органи, пишува „Фајненшл тајмс“.

Планирано е нуклеарната централа да започне со работа во 2030 година, што ќе овозможи производство на поевтина, побезбедна и поеколошка енергија.

„Тера Пауер“ собра една милијарда долари од инвеститорите. Наместо вода, ќе се користи течен натриум за ладење на реакторот, што го прави процесот поевтин.

Поголемиот дел од работата првично на локацијата Кемерер нема да биде за нуклеарна активност, истакна Левеск, истакнувајќи ја предноста од користењето натриум за ладење на централата.

Бил Гејтс помогна во основањето на Тера Пауер во 2006 година и оттогаш е нејзин претседател. Компанијата истакнува дека нејзината цел е да му обезбеди на светот подостапен, побезбеден и поеколошки тип на нуклеарна енергија.

Нивниот натриумски реактор се очекува да чини четири милијарди долари, а половина од трошоците ќе ги покрие американското Министерство за енергетика.

Иако руските и кинеските државни фирми веќе успеаја да работат со помали нуклеарни реактори, напредокот во развојот на слична технологија во САД е запрен во последниве години.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести