11.8 C
Skopje
понеделник, март 25, 2024

Пратете ги овие правила и полесно ќе ги оставите цигарите

Една цигара содржи никотин и разни други соединенија кои при согорување ослободуваат повеќе од 40 опасни хемикалии кои можат да предизвикаат рак. Чадот од цигари содржи и јаглерод моноксид, азотен оксид и мали количини радиоактивни честички кои предизвикуваат рак. Иако може да изгледа тешко, всушност постојат некои намирници кои ќе ви помогнат да се откажете од пушењето.

Ѓумбир

Ѓумбирот има антиинфламаторни својства кои помагаат во отстранување на токсините од респираторниот тракт. Содржи многу витамини и минерали како калиум, магнезиум, бета-каротен и цинк. Познато е дека некои екстракти од ѓумбир ги уништуваат клетките на ракот на белите дробови.

Јаболка

Не е ни чудо што постои израз: „Јаболко на ден го држи докторот подалеку“. Содржи широк спектар на флавоноиди, витамини и антиоксиданти, особено витамин Ц, кој се бори против белодробни заболувања.

Лук

Лукот содржи алицин кој делува како моќен антибиотик и помага да се надминат респираторните инфекции кои ги блокираат белите дробови. Лукот го намалува воспалението, ја подобрува астмата и го намалува ризикот од рак на белите дробови.

Зелен чај

Зелениот чај содржи моќни антиоксиданти за подобрување на кардиоваскуларното здравје, заштитувајќи од рак. Растенијата во зелениот чај се антимикробни средства кои помагаат да се ослободи слузот од внатрешноста на белите дробови.

Овошје и зеленчук

Пушењето спречува апсорпција на важни хранливи материи, како минерал на калциум и витамини Ц и Д. Студиите сугерираат дека консумирањето на многу овошје и зеленчук ја намалува потребата за пушење.

Млеко

Во студиите, повеќето пушачи пријавиле дека пиењето млеко прави цигарите да имаат горчлив вкус. Затоа, консумирањето млеко може да биде помош за да се држите настрана од цигарите.

Пуканки

Консумирањето пуканки не само што ви одзема време, туку ја намалува и желбата за пушење.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести