7.8 C
Skopje
вторник, март 26, 2024

Фирма поврзана со кинеската влада oвинета за хакирање странски влади, универзитети и НАТО

Фирма поврзана со кинеската влада позната како I-Soon „изгледа дека е одговорна за компромитирање на најмалку 14 влади, продемократски организации во Хонг Конг, универзитети и НАТО“, според американската компанија за сајбер безбедност SentinelLabs. Се уште не е утврдена автентичноста на документите.

Се додава дека компанијата има договори со многу кинески владини агенции, вклучително и Министерството за јавна безбедност, Министерството за државна безбедност и Народноослободителната војска.

Компанијата ја засноваше својата анализа на „протекување на податоци за време на викендот на 16 февруари“.

„Не е познато кој ги украл информациите или нивните мотиви, но ова протекување дава прв увид во внатрешните операции на хакерски изведувач со врски со државата“, велат од компанијата.

Компанијата за сајбер безбедност, исто така, информираше дека протечените документи покажуваат дека „изведувачите од трета страна играат значајна улога во овозможувањето и извршувањето на многу од офанзивните операции на Кина во сајбер доменот“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести