8.8 C
Skopje
понеделник, март 25, 2024

Србија ќе инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција

Целта е Србија да се рангира меѓу лидерите во регионот во таа област, беше соопштено на седницата на Алијансата за е-влада на НАЛЕД, пренесе Бета.

Според Стефан Баџа, шеф на тимот за специјални проекти во Кабинетот на премиерот на Србија, фокусот на работата на новата стратегија е да се обезбеди пофлексибилна регулатива и да се обезбедат капацитети за компаниите кои сакаат да имплементираат иновации.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести