6.8 C
Skopje
понеделник, март 25, 2024

Над 14 милиони луѓе ги напуштиле своите домови во Украина за две години од руската инвазија

Обединетите нации соопштија денеска дека повеќе од 14 милиони луѓе ги напуштиле своите домови во Украина во текот на двете години од руската инвазија, а речиси 6,5 милиони сега живеат надвор од земјата како бегалци.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) на ОН посочи дека покрај бегалците во странство, околу 3,7 милиони луѓе остануваат раселени во Украина. Над 4,5 милиони луѓе се вратиле дома до денес, или од странство или од раселувањето низ земјата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести