8.8 C
Skopje
недела, април 14, 2024

Едноставни утрински навики кои прават денот да започне убаво

Можете да го започнете денот со вклучување аларм, негодување или да го започнете со навики за добро утро што ќе ви помогнат денот да започне без стрес и да помине убаво.

Наместо да се „излежавате“ во кревет уште пет минути, треба да се разбудите со првиот звук на алармот:

  • На овој начин ќе ги истегнете сите мускули, но и ќе стекнете самодоверба за да го започнете денот. Луѓето кои се будат со раширени раце во форма на буквата V се посреќни, во споредба со оние кои се будат во фетална положба, кои се под поголем стрес, тврди психологот од Харвард, Ејми Кеди.

Оставањето на работите го намалува стресот и ги прави утрата помирни:

  • Секогаш чувајте клучеви, телефон, паричник и чанта на исто место, на пр.
    во близина на влезната врата. Утрото брзате и потрагата по овие ситници може да донесе дополнителен стрес, рече професионалната организатор Вики Силвертхорн.

Таа препорачува да не посегнуваме по телефонот веднаш штом ќе станеме:

  • Кога ќе станеме, не треба да го земаме телефонот во наши раце најмалку 5 минути. Истегнете се, станете полека, подгответе чај или кафе Обезбедете неколку минути за себе.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести