0.8 C
Skopje
вторник, март 26, 2024

Унгарија со вето за санкции на ЕУ против доселениците на Западниот Брег

Министрите за надворешни работи на Белгија, Ирска и Шпанија ја повикаа Европската унија да преземе казнени мерки против израелските доселеници за насилството врз Палестинците.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок рече дека ЕУ „мора јасно да им стави до знаење на екстремистичките доселеници“ дека кршењето на законот нема да остане без одговор.

Највисокиот дипломат на ЕУ, Жозеп Борел, пред почетокот на состанокот, сепак, предупреди дека на блокот му недостасува едногласност за воведување санкции.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести