6.8 C
Skopje
среда, март 27, 2024

Во Велика Британија има највисока стапка на смртност од дрога

Во Англија и Велс во 2022 година се регистрирани вкупно 3.127 смртни случаи поради злоупотреба на дрога, што во просек е по осум смртни случаи дневно, објави „Скај Њуз“.

Околу 1.050 луѓе во Шкотска починале од злоупотреба на дрога во 2022 година, што е најмал број од 2017 година, но тоа е и натаму највисока стапка во Европа.

Канцеларијата за национална статистика (ONS) соопшти дека тие бројки сигурно се повисоки, бидејќи не секогаш се знае што ја предизвикало смртта.

Британската 10-годишна стратегија за борба против дрога е поддржана со рекордно финансирање од три милијарди фунти. 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести