9.8 C
Skopje
четврток, февруари 29, 2024

Средба на претседателот Пендаровски со американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Прајс Агелер.

На средбата се разговараше за политичките случувања во земјата по формирањето на преодната Влада и во пресрет на изборниот процес, како и за севкупниот развој на билатералните односи меѓу двете држави.

Претседателот Пендаровски на средбата истакна дека Северна Македонија во континуитет посветува посебно внимание на развојот на пријателските односи и билатералната соработка со САД, при што беше истакнато дека тековниот Стратешки дијалог е можност за конкретизирање на нашата соработка во сите сфери од заемен интерес.

Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на американската поддршка за продолжување и интензивирање на реформскиот процес во контекст на реализација на европските аспирации на државата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести