14.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Преку 10 милиони Етиопјани гладуваат поради воени судири и суша

Речиси 10 милиони Етиопјани се соочуваат со екстремен глад во регионите Амхара и Тигра поради воени конфликти и силна суша, објави денеска британската добротворна организација Оксфам.

Во извештајот на федералните власти се наведува дека во тие региони досега од глад починале околу 400 луѓе.

Оксфам наведува дека цела северна Етиопија, доколку не се засилат напорите за хуманитарна помош, ќе се соочи со хуманитарна катастрофа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести