7.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Научно докажано: Луѓето кои имаат кучиња полесно се справуваат со депресија

Истражувањето покажа дека луѓето кои чуваат кучиња се помалку склони кон депресија за време на пандемијата.

Една нова студија сугерира дека чувањето куче ги ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата на COVID-19. Истражувачите во Сент Луис откриле дека оние луѓе кои имале куче биле значително помалку депресивни од оние кои немале миленичиња.

Студијата, објавена во списанието PLOS One, анкетирала 1.535 возрасни ширум САД за нивното ниво на депресија, анксиозност и среќа.

Оние кои имаат куче рекле дека чувствуваат дека им е достапна поголема „социјална поддршка“ (70 проценти), во споредба со оние што немаат (65 проценти).

„Ова ниво на социјална поддршка веројатно имаше ефект на ублажување на негативното влијание на пандемијата“, се вели во студијата.

Сепак, студијата не откри разлика во проценките на среќата и анксиозноста меѓу двете групи. Истражувачите рекоа дека нивните наоди покажуваат дека „кучињата може позитивно да придонесат за благосостојбата на сопственикот во тешки времиња“.

Резултатите се надоврзуваат на наодите од претходни студии дека чувањето куче може да биде корисно за менталното здравје.

Кучињата се „смета дека се грижат за своите сопственици, покрај тоа што им пружаат безусловна љубов“, се вели во студијата.

„Милениците обезбедуваат удобност и рекреација и го одвлекуваат вниманието од грижите. За разлика од другите социјални интеракции, обично не се потребни посебни социјални вештини за да се предизвика позитивна реакција од домашно милениче“, се вели во студијата.

Претходно оваа година, истражувањето на Универзитетот Јорк покажа дека од скоро 6.000 анкетирани луѓе во ОК, 90 отсто рекле дека нивното милениче им помогнало подобро да се справат за време на ограничувањето на пандемијата.

Покрај тоа, 96 проценти рекле дека нивното милениче им помагало да останат фит и активни.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести