26.8 C
Skopje
петок, јуни 7, 2024

Еве зошто жените се посреќни со помалку пожелни мажи

За жената да биде навистина среќна во врската, таа треба да биде поубава половина во парот, односно пожелно е мажот да биде погрд, покажаа некои студии.

На порталот „Bright Side“, тие се согласуваат со ова, па затоа напишаа и список со одговори на прашањето зошто помалку привлечните мажи би биле попосакувани. Еве што велат тие:

Жената ќе се чувствува попријатно во својата кожа
Истражувањата покажаа дека жените со попривлечен партнер почесто следат диета и се многу мотивирани за тоа. Не значи дека е лошо само по себе, но мотивот за тоа не треба да биде тоа што имаат партнер кој изгледа подобро од нив.

Ако жената сака да изгуби тежина и да ја среди линијата за да остане во чекор со другите, тоа покажува дека не се чувствува добро во своето тело, што може да има последици по нејзината самодоверба, па дури и да доведе до депресија.

Тие ќе вложат дополнителен напор да го импресионираат својот партнер
Помалку привлечни мажи се трудат повеќе да ја задоволат својата подобра половина. Тие се свесни дека не изгледаат совршено, па затоа се обидуваат да го надополнат тоа со купување подароци, одење на романтичен одмор или помагање во секојдневните домашни работи.

Поточно, тие се обидуваат постојано да додаваат зачин во врската и да го одржуваат пламенот жив, што ќе направи жената да се чувствува ценета, а врската има поголеми шанси за успех.

Помалку е веројатно да изневеруваат
Помалку привлечен маж нема да привлече толку внимание веднаш штом се појави некаде, што обично значи дека таквите лица почесто се изложени на разни искушенија. Со помалку можности, има помали шанси избраниот да талка, односно има поголема шанса да остане верен.

Сите погледи ќе бидат свртени кон жената
Излегувањето и откривањето дека е во сенка на нејзиниот партнер, ќе направи повеќето жени да се чувствуваат инфериорни и да влезат во светот со помала самодоверба. Ова може да создаде тензија во врската, па дури и да предизвика расправии или раскинување. Од друга страна, помалку привлечен маж може да направи жената да се чувствува побезбедно во нејзината кожа.

Тие се целосно посветени на врската
Помалиот фокус на сопствениот изглед и привлечност им овозможува на мажите да посветат поголемо внимание, приврзаност и поддршка на своите партнери ставајќи ги во центарот на нивниот универзум.

Истражувањата покажаа дека физички попривлечните мажи се помалку задоволни од нивната врска и помалку ги поддржуваат своите сопруги. Ако вашиот маж е тешко да го задоволи, тој не е посветен да ве слуша и вие сте негов приоритет, таквата врска може да заврши лошо.

Тие се смешни, шармантни и романтични
Бидејќи не се навикнати да се потпираат на својот изглед за да привлечат потенцијални партнери, помалку привлечните мажи развиваат други позитивни карактеристики на личноста што им помага да го освојат срцето на спротивниот пол. Значи можеби не ги паметите по нивниот изглед, но нивниот карактер ве допира засекогаш.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести