3.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Дали знаете дека има жена која има дури 90 ПРАВНУЦИ?

Мајка на осум деца, Мери Маршал (86), која е родена четири години пред почетокот на Втората светска војна, денес може да се пофали со дури 90 правнуци. Нејзиното семејство е единственото во Велика Британија каде живеат членови на дури шест генерации.

Нил Фергусон, нејзината внука, има само неколку недели и дваете позираа на фотографијата објавена од „Mirror“, на која се гледаат шест генерации жени, сите потекнуваат од Мери.

Сите жени на оваа фотографија се во директна линија на потомство, а освен новата мајка Тони Ли (17), сите тие работеле или сè уште работат како негувателки.

Сите тие се породиле на возраст од 18 години или помалку, што резултирало во големо семејство. Сега живеат во или околу Единбург, Шкотска.

Најстарата ќерка на Мерина, Роуз Торбурн, 68, има четири деца, вклучувајќи го и Сирил Бортвик (50), кој има три деца. Нејзината ќерка Кери До (35) има четири деца, од кои едната е новата мајка Тони Ли Ајткен (17).

Оваа година Мери стана единствената прабаба во Шкотска, кога на 25 мај се роди девојчето Нил.

Поради големината на своето семејство, Мери од Единбург вели дека и е простено што не купувала роденденски и Божиќни подарок за секој член, затоа што половина година би минала во шопинг.

  • Да бидам искрена, јас сум многу среќна жена. Прекрасно е да се има толку големо семејство. Секогаш има некој што те чува. Неверојатно сум среќна, изјави Мери за „Mirror“.

Тони Ли, која го роди најновиот член минатиот месец, рече дека семејството се пошегувало дека сигурно собориле рекорд кога дознале дека е бремена.

  • Тогаш започнавме да истражуваме и се покажа дека никој нема толку живи генерации во Велика Британија. За нас е рано да видиме сличност со нејзината прабаба, но кога се сретнаа тоа беше љубов на прв поглед – рече таа и додаде дека сите живеат во близина.
  • Со раѓањето на Нили Мери, сега имам 90 внуци, така што секогаш е прилично гласно. Имам седум браќа и сестри и отсекогаш сум бил дел од големо семејство – рече прабабата Роуз и додаде дека никогаш не чула за толку големо семејство во Шкотска.
  • Секогаш кога ќе се собереме, секогаш е забавно, гласно и полно со смеа – објаснува таа.

Патем, според Гинисовата книга на рекорди, во едно семејство имало најмногу седум живи генерации.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести