18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Рекет на Надал продаден за рекордни 118.000 долари

Надал во финалето во Париз во 2007 го совлада Федерер со 6-3, 4-6, 6-3, 6-4, и го освои третиот во неговата колекција од 19 грен – слем титули, од кои дури 14 на Ролан Гарос.

Рекетот со кој Надал играше и на претходните дуели на изданието на Ролан Гарос во 2007, вклучувајќи го и неговиот триумф во полуфиналето против Новак Ѓоковиќ, досега беше сместен во австралискиот Музеј на тенисот, кој неодамна беше затворен.

Претходните најскапи поединечни аукциски продажби на тениски рекети ги вклучуваат рекетот на Надал од Австралија опен 2022 продаден за 139.700 долари, рекетот „Batlle of the Sexes“ на Били Џин Кин (125.000 долари) и рекетот на Ѓоковиќ од Ролан Гарос 2016 година, кој беше продаден за 107.482 долари.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести