8.8 C
Skopje
петок, март 1, 2024

Корисни се*с совети: Осум начини да ги разбудите заспаните страсти

Ако ви се смирија страстите за празниците, не грижете се, добрата вест е дека цветањето на љубовта и сексуалниот живот се случува во Новата година, а сè што треба да направите е да излезете од рутината

Сезоната на празници честопати се смета за најсекси време во годината. Но, новото истражување открива дека жените навистина многу помалку имаат секс околу Божиќ. Истражувачите од Универзитетот Стенфорд во Калифорнија откриле дека сексот бил скоро целосно отсутен за милиони во пресрет на 25 декември, за што се обвинува стресот, исцрпеноста и семејните обврски.

Но, добрата вест е дека цветањето на љубовта и сексуалниот живот се случува во Новата година, а сексуалните активности достигнуваат врв на почетокот на јануари, дури и повеќе отколку на Денот на вљубените.

Доколку сакате да ги разгорите страстите, експертката за секс Кејт Тејлор има неколку совети:

1. Јадете, пијте и радувајте се
Ако прекумерната тежина поради божиќните слатки го забави вашиот сексуален нагон, детоксикацијата во јануари ќе направи чуда за вашето либидо.

Одлучете се за она што инспирира страст, како овес, банани, мрсна риба, ореви, боровинки и лубеница, советува Тејлор.

Откриено е дека сокот од портокал ја зголемува желбата на жената за секс, а сокот од калинка е наречен „течна вијагра“ поради неговата способност да се бори против еректилната дисфункција.

2. Променете ја вашата рутина
Жените поретко од мажите сакаат секс надвор под ведро небо. Само 15 проценти изјавуваат дека имаат „спонтана желба“ за секс. Повеќето доживуваат „реактивна желба“ кога прво се возбудуваат, а потоа посакуваат секс.

Затоа опкружете се со работи што ве возбудуваат. Прочитајте книга или гледајте филм, едуцирајте се за сексот и сексуалната возбуда. Означете ги најсветлите делови од вашата еротска фантастика за да можете да ги читате непосредно пред спиење.

Користете го утринскиот туш за да ги оживеете вашите најтопли спомени. Отфрлете ја старата долна облека и заменете ја со нешто позаводливо што ќе направи да се чувствувате попривлечно.

3. Пробајте нови пози
Новитетот е клучен за возбудата бидејќи предизвикува ослободување на хормонот допамин што прави да се чувствувате добро. Еден начин е да пробате нови позиции. Но, полесен начин е само да ги ‘прилагодите’ вашите постојни омилени.

4. Не срамете се од лубрикантот
Престанете да размислувате за лубрикант како нешто за луѓето над 50. Можете да најдете многу лубриканти и помагала на пазарот што ќе го претворат вашиот ‘обичен’ секс во жежок секс.

Имате три вида. Масло на база на масло, што е одлично за секс и играчки, но не се препорачува со кондоми од латекс. Со силикон, што е одлично за секс на вода, но може да ги оштети силиконските сексуални играчки. И лубрикант на база на вода кој е безбеден за употреба со кондоми, но може да испари брзо кога е изложен на воздух.

5. Водете љубов свесно
Да се ​​биде „присутен и концентриран“ во кревет беше главниот совет што паровите го дадоа за одличен секс, според студијата објавена во канадскиот весник за човечка сексуалност.

Ако ве обзема одвлекување на вниманието, обидете се да го исчистите умот од сите ваши мисли пред Велигден.

Запишете сè што е во вашата глава. Ако вашиот оргазам страда од губење на фокусот, користете ја оваа едноставна техника на свесност.

Намерно фокусирајте се на пет работи што можете да ги почувствувате, четири можете да ги слушнете, три можете да ги видите, две можете да ги помирисате и една да ги вкусите. Направете го ова секогаш кога вашиот ум талка и ќе ви биде полесно да останете во моментот.

6. Прилагодете секс
Според студијата од 2015 година, најсреќни парови се оние кои често имаат секс. Но, за максимално блаженство, не треба да го имате еднаш навечер, само еднаш неделно. Но, ако тоа е совршено добро за вас, тоа значи вкупно 52 врски во 2021 година, што воопшто не е лошо.

Направете план со вашиот партнер за сите различни видови на односи што би можеле да ги испробате. Вклучете ги сите различни места, позиции, трикови и техники на предигра со кои би можеле да работите

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести