15.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Кривична пријава против скопјанец, злоупотребил лични податоци на поранешната сопруга

 Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против В.П.(40), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци” по член 149 од Кривичниот законик. На 22.09.2023, без согласност од неговата поранешна сопруга, ги злоупотребил нејзините лични податоци и на Фејсбук профил на нејзината сестра напишал коментари со навредлива содржина, како и фотографии од налози за исплата на парични средства на кои се наоѓале нејзините лични податоци, со што ги направил јавно достапни.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести