-2.2 C
Skopje
петок, февруари 16, 2024

Повеќето Британци го поддржуваат повторното приклучување на единствениот пазар на Европската унија

Повеќето Британци го поддржуваат повторното приклучување на единствениот пазар на Европската унија, покажува истражувањето на ЈуГов објавено денеска.

Според извештаите, 57 отсто од Британците сега би го поддржале приклучувањето кон единствениот пазар, и покрај фактот што тоа би значело слободно движење на луѓето што доведе до преселување на милиони семејства и работници во Велика Британија додека земјата беше членка на ЕУ, пренесува Ројтерс.

Меѓу испитаниците кои гласале за напуштање на Унијата и кои би ја поддржале Лабуристичката партија на изборите, 53 отсто поддржуваат повторен пристап до единствениот пазар.

Кога станува збор за оние кои гласаа за Брегзит и имаат намера да гласаат за владејачките конзервативци, само 29 отсто би поддржале враќање на единствениот пазар, додека 54 отсто од нив се против.

Лабуристите, кои се на пат да победат на следните избори, ветија дека ќе ги подобрат трговските односи со Европската унија, но лидерот на партијата Кир Стармер рече дека не сака враќање на единствениот пазар.

Истражувањето покажа дека 72 отсто од Британците сакаат Лондон да има поблиски односи со Брисел.

Ограничувањето на имиграцијата беше клучна причина зошто Британците гласаа за напуштање на Европската унија во 2016 година, а резултатите од истражувањето на ЈуГов беа објавени помалку од една недела откако беа објавени официјалните бројки кои покажаа дека годишната нето миграција во ОК паднала минатата година, сите рекорди.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести