7.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Обилните снежни врнежи ја погодија јужна Германија

Обилните снежни врнежи ја погодија јужна Германија во вчера вечер и продолжија утринава, предизвикувајќи големи нарушувања на аеродромот во Минхен, вториот најфреквентен центар во земјата. Откажани се околу 320 од 760 летови закажани за денеска, јави германската новинска агенција ДПА. Екипите се обидоа барем една писта да биде во функција и без снег.

Ситуацијата е критична низ Баварија каде наврна огромно количество снег. Минхен е парализиран, а транспортот е во прекин. Во Улм и Минхен патниците мораа да преноќат во возови.

Сите летови се откажани на аеродромот во Глазгов во Шкотска поради обилните снежни врнежи, а предупредувањата за снег и мраз се на сила ширум Велика Британија.

Се очекува остриот студ да продолжи во Велика Британија во текот на викендот, бидејќи температурите се спуштија под нулата во текот на ноќта, објави Скај њуз.

Како што се наведува, поради тешките временски услови, можно е да има отежнат патен и железнички сообраќај, а откажани се и неколку спортски настани. Метеоролозите за денеска издадоа жолти предупредувања за северниот и југозападниот брег на Шкотска, како и за југозападниот и источниот брег на Англија.

Температурите се спуштија до 10 степени под нулата во делови од Шкотска во текот на ноќта.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести