15.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Фон дер Лајен: Британија би можела некогаш повторно да се приклучи на ЕУ

Урсула фон дер Лајен додаде дека им кажала на своите деца дека на следната генерација е да ја „поправат“ грешката од Брегзит.

Запрашана од новинар за време на интервјуто на наградите POLITICO 28 во Брисел дали Британија би можела некогаш повторно да се приклучи на ЕУ, Фон дер Лајен рече: „Морам да кажам, постојано им велам на моите деца: „Морате да го поправите тоа. Направивме грешка, мора да ја поправите. Така што и овде мислам дека насоката на движење, што е мое лично мислење, е јасна“.

Фон дер Лајен го опиша договорот Виндзор за Северна Ирска, постигнат меѓу Брисел и Лондон претходно оваа година, како „нов почеток за старите пријатели“. Но, нејзините коментари за младите предизвикаа брз одговор од Лондон, при што портпаролот на премиерот Риши Сунак не се согласува дека Брегзит треба да се „поправи“.

Портпаролот рече дека Британија има „премиер кој се залагаше за Брегзит пред тоа да биде во интерес на неговата кариера, бидејќи тој страсно верува во тоа“. Идејата младите луѓе да го водат Обединетото Кралство кон ЕУ, исто така е отфрлена, при што портпаролот инсистираше на тоа дека Сунак е „фокусиран на испорачување на придобивките од Брегзит“.

И покрај ова, анкетите постојано покажуваат дека мнозинството гласачи во Обединетото Кралство би го поддржале повторното влегување во ЕУ доколку тоа биде побарано на референдум. Последната анкета на Делтапол објавена на крајот на ноември, покажува дека 48 отсто од населението се за повторно приклучување, а 36 отсто за заминување.

Но, разголувањето на оваа тема се смета за токсично во Вестминстер и ниту една голема политичка партија со шанси за владеење не предлага повторно да се приклучи на блокот. Опозициската Лабуристичка партија, која има водечко водство според анкетата на Политико и во моментов е на пат да формира мнозинска влада по следните избори, вели дека сака поблиски односи со Европа, но ја отфрли можноста за повторно приклучување на единствениот пазар или повторно воведување на слободниот движење на луѓе.

Одговарајќи на коментарите на Фон дер Лајен, портпаролот на лидерот на лабуристите Кир Стармер денеска изјави: „Ние нема повторно да се приклучиме на единствениот пазар или на царинската унија. Не се враќаме на слободата на движење. Секако дека сакаме добар работен однос со Европската унија, сакаме да подобриме некои од прашањата што постојат на теми како трговијата, но не, нема да се приклучиме во ниедна форма“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести