7.8 C
Skopje
вторник, март 26, 2024

Кај граѓанин на Велика Британија е дијагностициран нов вид на свински грип

Граѓанин на Велика Британија е првиот човек во Обединетото Кралство на кој му е дијагностициран нов вид на свински грип, објавија здравствените власти, пренесе Би-Би-Си.

Видот H1N2 може да се пренесе од свињи на луѓе, но ретко се шири меѓу луѓето.

Заразеното лице имало благи симптоми, а лекар посетило пред се поради респираторни проблеми.

Здравствените власти соопштија дека случајот бил откриен како дел од рутинскиот национален надзор на грипот и дека изворот на инфекцијата е непознат.

Се додава дека ситуацијата се следи со зголемен надзор во ординациите и болниците во Северен Јоркшир, регион во северна Англија.

Според здравствените власти, ова е првпат да го детектираат овој вирус кај луѓе во Велика Британија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести