3.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Германија ќе испрати уште 150 војници во мисијата на НАТО во Косово

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок денеска по состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел изјави дека нејзината земја ќе испрати дополнителни 150 војници на Косово.

– На Западен Балкан мирот често виси на конец. Обврските на НАТО и ЕУ одат рака под рака. Мисијата ЕУФОР обезбедува безбедност во Босна и Херцеговина, а НАТО КФОР на Косово. Германија ќе обезбеди до 150 дополнителни војници за КФОР, рече Бербок.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести