15.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

СДСМ: Колку во Скопје што има бесплатен превоз толку ДПМНЕ и пензиите ќе ги качи

Со ДПМНЕ нема поголеми плати и пензии, има само споменици и стиропор за богатење на Белата плата, врз грбот на народот.

ДПМНЕ во изминатите 2 години покажа како ја практикува власта во Град Скопје и во 40-тина општини низ државата, со нула резултати и бесконечни листи нереализирани ветувања.

Јавноста одамна ги прочита нивните лаги.

Колку во Скопје што има бесплатен превоз толку ДПМНЕ и пензиите ќе ги качи.

Со СДСМ пензиите ќе продолжат да растат, а со новата методологија ќе се усогласуваат на секои шест месеци врз основа на растот на трошоците за живот и на просечната плата.

СДСМ ја зголеми просечната пензија за 40 отсто.

Во време на ДПМНЕ, во 2016 година, просечната пензија изнесувала 13.754 денари, додека во март 2023 година просечната пензија е покачена на околу 20.000 денари.

Во времето на ДПМНЕ минималната пензија беше 9.000 денари, денес е 13.200 денари.

Разликата е јасна и очигледна.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести